Тизимнинг ушбу имкониятидан фойдаланиш учун Сиз авторизация қилинишингиз керак!
Рўйхатдан ўтишни хоҳлайсизми? Ёки тизимга ўз логинингиз билан кирасизми?

Авторизация қилиш Рўйхатдан ўтиш

Hujjat kuchini yo‘qotgan 31.03.2022
Hujjat 22.12.2020 00 sanasi holatiga
Amaldagi versiyaga o‘tish
 LexUZ sharhi
O‘zbekiston Respublikasining “O‘simliklar karantini to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘simliklar karantini davlat inspeksiyasi va Sog‘liqni saqlash vazirligi qaror qiladi:
a) nomi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
b) muqaddimadagi “O‘zbekiston Respublikasining “O‘simliklar karantini to‘g‘risida”gi Qonuni (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 1995-y., 9-son, 188-modda), O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2013-yil 15-iyuldagi PQ-2003-sonli “Qonunlarning havolaki normalarini amalga oshirishga qaratilgan normativ-huquqiy va boshqa hujjatlarni ishlab chiqish rejalarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qaroriga (O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlari to‘plami, 2013-y., 29-son, 373-modda)” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasining “O‘simliklar karantini to‘g‘risida”gi Qonuniga” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
v) 1-band quyidagi tahrirda bayon etilsin:
2. Ilovaning matni quyidagi tahrirda bayon etilsin:

T/r

Lotin tilidagi nomi

O‘zbek tilidagi nomi

O‘zbekiston Respublika hududida uchramaydigan o‘simliklar karantinidagi zararli organizmlar

I. Zararkunandalar

1.

Aceria sheldoni (Ewing)

Sitrus kurtak kanasi

2.

Acrobasispyrivorella (Matsumura)

Nok parvonasi

3.

Agrilus mali Matsumura

Olma tilla qo‘ng‘izi

4.

Aleurocanthus woglumi Ashby

Qora sitrus oqqanoti

5.

Aleurothrixus floccosus Maskell

Yungli oqqanoti

6.

Aleurocanthus spiniferus (Quaintance)

Tikanli tog‘ oqqanoti

7.

Anisandrus dispar (Fabricius)

G‘arb po‘stloxo‘ri

8.

Anthonomus signatus Say

Qulupnay kurtakxo‘ri

9.

Aonidiella aurantii (Maskell)

Qizil pomeranets qalqondori

10.

Aonidiella citrina Coquilett

Sariq pomeranets qalqondori

11.

Bactrocera dorsalis (Hendel)

Sharq meva pashshasi

12.

Bactrocera minax (Enderlein)

Katta mandarin pashshasi

13.

Blissus leucopterus (Say)

Bug‘doy qandalasi

14.

Bruchidius incarnatus (Boheman)

Misr no‘xot donxo‘ri

15.

Callosobruchus phaseoli (Gyllenhal)

Hind loviya donxo‘ri

16.

Callosobruchus chinensis (Linnaeus)

Xitoy donxo‘ri

17.

Carposina niponensis Walsingham

Shaftoli mevaxo‘ri

18.

Carposina sasakii Matsumura

Shaftoli meva kuyasi

19.

Caryedon serratus (Olivier)

Yeryong‘oq donxo‘ri

20.

Caulophilus latinasus (Say)

Keng xartumli ombor uzunburuni

21.

Ceratitis capitata (Wiedemann)

O‘rta yer dengizi meva pashshasi

22.

Ceratitisrosa Karsch

Nataliya meva pashshasi

23.

Ceroplastes ceriferus (Fabricius)

Hind mumsimon soxta qalqondori

24.

Ceroplastesrusci (Linnaeus)

Anjir mumsimon soxta qalqondori

25.

Ceroplastes japonicus Green

Yaponiya mumsimon soxta qalqondori

26.

Chionaspisfurfura (Fitch)

Tangasimon qalqondor

27.

Coccus perlatus (Cockerell)

Uchburchaksimon soxta qalqondor

28.

Conotrachelus nenuphar (Herbst)

Meva uzunburuni

29.

Choristoneura occidentalis Freeman

G‘arbiy archa bargburamachisi

30.

Delia antiqua (Meigen)

Piyoz pashshasi

31.

Diabrotica virgifera virg. Lesonte

G‘arbiy makkajo‘xori qo‘ng‘izi

32.

Diaphorinacitri Kuwayana

Sharq yoki Osiyo barg burgasi

33.

Dinoderus bifoveolatus Wollaston

Soxta po‘stloqhammaxo‘ri

34.

Drosophila suzukii (Matsumura)

Osiyo meva drozofilasi

35.

Dysmicoccus wistariae (Green)

Yaponiya qo‘rti

36.

Epitrix tuberis Gentner

Kartoshka tuganagi kana qo‘ng‘izi

37.

Frankliniella williamsi Hood

Makkajo‘xori tripsi

38.

Frankliniella schultzei Trybom

Pomidor tripsi

39.

Halyomorpha halys Stal

Jigarrang marmar qandala

40.

Helicoverpa zea (Boddie)

Amerika makkajo‘xori tunlami

41.

Hyphantria cunea Drury

Amerika oq kapalagi

42.

Icerya purchasi Maskell

Avstraliya tarnovsimon qurti

43.

Ips plastographus (Leconte)

Kaliforniya po‘stloqxo‘ri

44.

Keiferia lycopersicella (Walsingham)

Amerikapomidor kuyasi

45.

Lindingaspis rossi (Maskell)

Qora araukariy qalqondori

46.

Liriomyza nietzkei Spencer

Piyoz minyori

47.

Liriomyza huidobrensis (Blanchard)

Janubiy Amerika barg minyori

48.

Liriomyza phytobia (Hendel)

Piyoz barg minyori

49.

Liriomyza trifolii (Burgess)

Amerika yo‘ng‘ichqaminyori

50.

Lopholeucaspis japonica (Cockerell)

Yaponiya cho‘psimon qalqondori

51.

Margarodes vitis (Philippi)

Janubiy Amerika tok qurti

52.

Meromyza nigriventris Macquart

Don meromizasi

53.

Naupactus xanthographus (Germar)

Janubiy Amerikameva uzunburuni

54.

Naupactus leucoloma Bohemann

Oq hoshiyali qo‘ng‘iz

55.

Nemorimyza maculosa (Malloch)

Xrizontema barg minyori

56.

Nipaecoccus nipae (Maskell)

Palma qurti

57.

Paralipsa gularis (Zeller)

Yeryong‘oq parvonasi

58.

Pectinophora gossypiella (Saunders)

G‘o‘za kuyasi

59.

Pinnaspis strachani (Cooley)

Kichik qorsimon qalqondor

60.

Popillia japonica Newman

Yapon qo‘ng‘izi

61.

Pseudaulacaspis pentagona (Targioni-Tozzetti)

Tut qalqondori

62.

Pseudococcus cryptus Hempel

Sharq unsimon qurti

63.

Pseudococcus calceolariae (Maskell)

Sitrus unsimon qurti

64.

Pseudoparlatoria parlatorioides (Comstock)

Orxideya qalqondori

65.

Rhagoletiscompleta Cresson

Yong‘oqpashshasi

66.

Rhagoletis mendax Curran

To‘q yaltiroq qanotli pashsha

67.

Rhagoletis pomonella (Walsh)

Olmapashshasi

68.

Ripersiella kondonis (Kuwana)

Ildiz unsimon qurti

69.

Sinoxylon unidentatum (Fabricius)

Arrasimon po‘stloq kemiruvchi qo‘ng‘iz

70.

Spodoptera eridania (Cramer)

Janubiy tunlami

71.

Spodoptera frugiperda (Smith)

Makkajo‘xori barglarining tunlami

72.

Spodoptera littoralis (Boisduval)

Misr g‘o‘za tunlami

73.

Spodoptera litura (Fabricius)

Osiyo g‘o‘za tunlami

74.

Tecia solanivora (Povolny)

Gvatemalskaya kartoshka kuyasi

75.

Trogoderma angustum (Solier)

Trogoderma angustum qo‘ng‘izi

76.

Trogoderma ballfinchae Beal

Trogoderma balfinchaye qo‘ng‘izi

77.

Trogoderma granarium Everts

Kapr Qo‘ng‘izi

78.

Trogoderma grassmani Beal

Trogoderma grassmani qo‘ng‘izi

79.

Trogoderma longisetosum Chao & Lee

Trogoderma longisetozum qo‘ng‘izi

80.

Trogoderma ornatum (Say)

Trogoderma ornatum qo‘ng‘izi

81.

Trogoderma simplex Jayne

Trogoderma simpleks qo‘ng‘izi

82.

Trogoderma sternale Jayne

Trogoderma sternale qo‘ng‘izi

83.

Unaspis citri (Comstock)

Apelsin qalqondori

84.

Unaspis yanonensis (Kuwana)

Sharq sitrus qalqondori

85.

Viteus vitifoliae (Fitch)

Filloksera

86.

Zabrotes subfasciatus (Boheman)

Braziliya donxo‘ri

87.

Zeugodacus cucurbitae (Coquilett)

Afrika qovun pashshasi

88.

Zygogramma exclamationis (Fabricius)

Kungaboqar barg qo‘ng‘izi

II. O‘simlik kasall�klari

a) zamburug‘ kasalliklari

1.

Cercospora kikuchii Mats & Tom Gard

Soya qizil-pushti tserkosporiozi

2.

Diaporthe helianthi Munt

Kungaboqar poyasining kulrang dog‘li kasalligi

3.

Diaporthe phaseolorum Cke & Ell

Soya poyasi raki

4.

Didymella ligulicola (K.F.Baker)

Xrizantema askoxitozi

5.

Drechslera maydis (Nisikado) Subran

Makkajo‘xori janubiy gelmintosporiozi

6.

Glomerella gossypii Edgerton

G‘o‘za antraknozi

7.

Mycosphaerella linicola Naumov

Zig‘ir pasmosi

8.

Phialophora cenerescens (Wr) van Bryma

Chinnigul fialoforoz kasalligi

9.

Phoma andina Turkensteen

And fomoz kasalligi

10.

Phomopsis viticola Sacc.

Uzum so‘lish kasalligi

11.

Phymatotrichopsis omnivora (Duggar) Hennebert

Texas ildiz chirish kasalligi

12.

Puccinia horiana P. Hennengs

Xrizantema oq rang kasalligi

13.

Stenocarpella macrospora (Earle) Sutton

Makkajo‘xori diplodiozi

14.

Synchytrium endobioticum (Schilb) Percival

Kartoshka rak kasalligi

15.

Thecaphora solani (Thirumulachar et O .Brien) Mordue

Kartoshka qora-kuyasi

16.

Tilletia indica Mitra

Hind bug‘doy qora-kuyasi

b) nematodalar

1.

Globodera pallida (Stone) Behrens

Kartoshka nimrang nematodasi

2.

Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens

Kartoshka oltinrang nematodasi

3.

Meloidogyne chitwoodi Golden, O'Bannon, Santo & Finley

Kolumbiya gall nematodasi

4.

Nacobbus aberrans (Thorne) Thorne & Allen.

Soxta gall nematodasi

5.

Radopholus similes (Thorne)

Teshuvchi nematoda

v) bakterial kasalliklar

1.

Acidovorax citrulli Schaad et al.

Qovoq ekinlarining bakterial dog‘lanishi

2.

Corynebacterium tritici (Carlson & Vidaver) Zgurskaya, Evtushenko, Akimov & Kalakoutskii

Bug‘doyning sariq shilliq bakteriozi

3.

Erwinia amylovora (Burrill) Winslow, Broadhurst, Buchanan, Krumwiede, Rogers & Smith

Mevali daraxtlar bakterial kuyish kasalligi

4.

Pantoea stewartii subsp. stewartii (Smith) Mergaert, Verdonck & Kersters

Makkajo‘xori vilti

5.

Pseudomonas caryophylli (Burkholder) Starr & Burkholder

Chinnigul vilti

6.

Xanthomonas campestris pv. citri (Hasse) Dye

Sitrus rak kasalligi

7.

Xanthomonas campestris pv. hyacinthi (Wakker) Dye

Giatsint sariq kasalligi

8.

Xanthomonas campestris pv. oryzae (Ishiyama) Dye

Sholibakterialkuyish kasalligi

9.

Xanthomonas campestris pv. oryzicola (Fang, Ren, Chen, Chu, Faan & Wu) Dye

Sholining bakterial chiziqli kasalligi

10.

Xylella fastidiosa Wells et al.

Tok bakteriozi (Pirs kasalligi)

11.

Xylophilus ampelinus (Panagopoulos) Willems, Gillis, Kersters, van den Broeke & De Ley

Uzumningbakterialso‘lishi

g) virus kasalliklari

1.

American plum line pattern virus

Olxo‘rining chiziqli amerika kasalligi

2.

Andean potato mottle virus

Kartoshkaning And virusi

3.

Arabis mosaic virus

Arabis mozayka virusi

4.

Barley stripe mosaic virus

Arpaning chiziq qurama kasalligi

5.

Candidatus Phytoplasma phoenicium Verdin, Salar, Danet, Choueiri, Jreijiri, El Zammar, Gélie, Bové & Garnier

Bodomning shoxlarining anomal rivojlanish kasalligi

6.

Candidatus Phytoplasma vitis

Tok barglarining zarrin sarg‘ayish kasalligi

7.

Chrysanthemum stunt viroid

Xrizatemaning pakanalik kasalligi

8.

Citrus tristeza virus

Sitrus tristetsa kasalligi

9.

Impatiens necrotic spot virus

Xinagul dog‘simon nekrozi virusi

10.

Peach latent mosaic viroid

Shaftoli yashirin mozayka viroid kasalligi

11.

Peach rosette mosaic virus

Shaftolining qurama kasalligi

12.

Plumpoxvirus

Olxo‘rining cho‘tir kasalligi

13.

Potato T tepovirus

Kartoshkaning T tepavirusi

14.

Potato yellow dwarf virus

Kartoshkaning sariq pakanalik kasalligi

15.

Potato yellow vein virus

Kartoshka barg tomirlari sarg‘ayishi

16.

Prunus necrotic ringspot virus

Danaklimevali daraxtlarning nekrotik dog‘lanishi

17.

Rose wilt disease

Atirgul vilti

18.

Strawberry latent C virus

Qulupnay S latent virusi

19.

Grapevine fanleaf virus

Tokning qisqa bandli virus kassaligi

20.

Grapevine fleck virus (GFKV)

Tokning virusli dog‘lanish kasalligi

21.

Grapevine leafroll-associated viruses GLRaV-1

Tok barglari bujmayish kasaligi 1-tur

22.

Grapevine leafroll-associated viruses GLRaV-2,

Tok barglari bujmayish kasaligi 2-tur

23.

Grapevine leafroll-associated viruses GLRaV-3

Tok barglari bujmayish kasaligi 3-tur

24.

Grapevine virus A (GVA)

Tok klosterovirusi (tok A virusi)

III. Begona o‘tlar

1.

Acanthospermum hispidum de Candolle

Kattiq yungli tikanli o‘t

2.

Aeschynomene indica Linnaeus

Hind eshinomenesi

3.

Aeschynomene virginica (Linnaeus) Britton, Sterns & Poggenburg

Virjiniya eshinomenesi

4.

Ambrosia psilostachya de Candolle.

Ko‘pyillik ambroziya

5.

Ambrosia trifida Linnaeus

Uch bo‘lakli ambroziya

6.

Arceuthobiumspp

Omelalar

7.

BidensbipinnataLinnaeus

Ittikana

8.

Cassia occidentalis Linnaeus

G‘arb kassiyasi

9.

Cassia tora Linnaeus

Tora kassiyasi

10.

Cenchrus pauciflorus Bentham

Kamgulli tsenxrus (langarsimon)

11.

Croton capitatus Michaux

To‘pgullikroton

12.

Diodia teres Walter

Jo‘vasimon diodiya

13.

EmexaustralisSteinheil

Janubiy emeks

14.

Emex spinosa (Linnaeus) Campdera

Tikanli emeks

15.

Euphorbia dentata Michaux

Arrasimon sutlama

16.

Euphorbia marginata Pursh.

Hoshiyali sutlama

17.

Helianthus californicus de Candolle

Kaliforniya kungaboqari

18.

Helianthus ciliaris de Candolle

Kiprikli kungaboqar

19.

Helianthus lenticularis Douglas

Yovvoyi kungaboqar

20.

Helianthus petiolaris Nuttall

Barg bandli kungaboqar

21.

Helianthus scaberrimus Britton & A. Brown

Tukli kungaboqar

22.

Hydrocotyle ranunculoides Linnaeus

Ayiqtovonsimon suvyig‘ar

23.

Ipomoea hederacea (Linnaeus) Jacquin.

Pechaksimonipomeya

24.

Ivasp.sp.

Sassiq kakra (xammaturlari)

25.

Jacquemontia tamnifolia (Linnaeus) Grisebach

Yuraksimon bargli jakumont o‘ti

26.

Polygonum pensilvanicum Linnaeus

Pensilvaniya suv murchi

27.

Raimania laciniata Hill (Oenotera)

Raymaniya

28.

Sesbania exaltata (Raf) Cory

Mayda dukkakli sesbaniya

29.

Sesbania macrocarpa Muhl et rafin

Yirik dukkakli sesbaniya

30.

Sicyos angulatus Linnaeus

Burchak bargli qovoqsimon o‘t

31.

Sida spinosa Linnaeus

Tikanli sida

32.

Solanum carolinense Linnaeus

Karolina ituzumi

33.

Solanum elaeagnifolium Cavanilles

Chiziq bargli ituzum

34.

Solanum rostratum Dunal

Tikanli ituzum

35.

Solanum triflorum Linnaeus

Uch gulli ituzum

36.

Strigasp.sp

Strigalar

O‘zbekiston Respublikasining ayrim hududlarida tarqalgan o‘simliklar karantinidagi zararli organizmlar

I. Zararkunandalar

1.

Dialeurodes citri (Ashmead)

Sitrus oqqanoti

2.

Grapholita molesta (Busck)

Sharq mevaxo‘ri

3.

Leptinotarsa decemlineata Say

Kolorado qo‘ng‘izi

4.

Phyllocnistis citrella Stainton

Sitrus inli kuyasi

5.

Phthorimaea operculella (Zeller)

Kartoshkakuyasi

6.

Pseudococcus comstocki Kuwana

Komstok qurti

7.

Quadraspidiotus perniciosus (Comstock)

Kaliforniya qalqondori

II. Begona o‘tlar

1.

Acroptilon repens (Linnaeus) de Candolle

Su?raluvchikakra (pushtirang kakra)

2.

Ambrosia artemisiifolia Linnaeus

�rmonbargli ambroziya

3.

Cuscutasp. sp.

Zarpechaklar

”.


Hujjatda xato topganingizda, uni belgilab Ctrl+Enter ni bosing.

© O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi qoshidagi “Adolat” milliy huquqiy axborot markazi davlat muassasasi